Участие на Пирински в пленарните дебати на Европарламента
На 15 април следобед се състоя пленарно заседание на Европейския парламент в Брюксел.
По три от точките на дневния ред изказвания направи българският евродепутат Георги Пирински от Групата на социалистите и демократите в ЕП.
Безспорно най-голям интерес предизвика обсъждането и гласуването на резолюцията по повод на 100-годишнината от Арменския геноцид. В приетия с огромно мнозинство текст турската страна се призовава да признае историческата истина за трагичните събития от 1915 г. в дух на помирение и търсене на позитивно развитие на отношенията в бъдеще. В изказването си Пирински открои три момента - такова признаване би било категоричен знак, че съвременна Турция отхвърля трагичното наследство на Османската империя и всякакви тежнения към неоосманизъм; че то би било свидетелство за европейско поведение на турското ръководство и че това е верния път към ново начало на добросъседство с Армения.
Промяната в Многогодишната финансова рамка (МФР), гласувана от Европейския парламент, има важно практическо значение доколкото позволява да не се загубят 21 милиарда евросредства предоставени на държавите членки поради изтичане на срокове. В изказването си Георги Пирински отбеляза, че наложилата се промяна е резултат на три сериозни забавяния в работата на европейските институции - закъснялото утвърждаване на МФР, на съответните регламенти и на оперативните програми. Получилото се струпване през 2015 г. на усвояването (за предходния програмен период) и договарянето (за 2014 г. и 2015 г. от текущия) очевидно води до изключително натоварване на съответните администрации и до рязко нарастване на риска от грешки. Би било твърде лесно за такива грешки да се винят администрациите. Всъщност обаче, подчерта Пирински, надеждната защита на финансовите интереси на Съюза започва именно от това да се осигури достатъчно време необходимо за нормална подготовка и изпълнение на съответните регламенти.
Като точка в дневния ред бе включен и отговор на въпрос към Европейската комисия от евродепутати социалисти относно нуждата от квоти за работа в евроинституциите на хора с увреждания. Участие в дебата взе Георги Пирински, а позицията на Европейската комисия бе представена от вицепрезидента Кристалина Георгиева.