Пирински към Комисията: стига несъстоятелни препоръки!
Българският евродепутат социалист Георги Пирински отправи днес остра критика към Европейската комисия за липсата на реални действия за създаването на разумен и надежден механизъм за определяне на минималния доход в ЕС. В изказването си в пленарната зала той подчерта, че от 2008 г. насам броят на хората, живеещи в бедност и социално изключване в Европа е нарастнал с 4,8 милиона, което налага спешни и решителни промени на изпълняваните политики.
Пирински посочи, че за съжаление специфичните препоръки към държавите-членки продължават да са доминирани от политиката на бюджетни ограничения. Същевременно в България повече от 40 % от населението са в риск от бедност и социално изключване, поради което е проява на лицемерие Еврокомисията просто да препоръчва промени в съществуващите схеми за минимален доход, осигуряващи гарантиран минимален доход в размер на 35 евро на месец и диференциран такъв от едва 60 евро.
Евродепутатът социалист настоя, че е крайно време Еврокомисията да не дава само препоръки, а да приеме и обща дефиниция за минималния доход, като поне равен на прага за изпадане в риск от бедност и социално изключване, който представлява 60 % от средния изравнен разполагаем доход на национално равнище.
Изказването на Пирински беше в рамките на дебата по поставените от Комисията по заетост и социални въпроси на Европейския парламент въпроси относно схемите за минимален доход в Европейския съюз.